تبلیغات
باشگاه معلمان ایران - کوتاه و خواندنی فیزیک

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,
کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,
اخبار آموزش و پرورش,دانشگاه فرهنگیان,باشگاه معلمان ,باشگاه معلمان جوان ایران,فیش حقوقی,ضمن خدمت,فرهنگیان ,
لوگوی حمایتی

باشگاه معلمان جوان ایران

برای حمایت از ما کد زیر را در وبلاگ یا وبسایت خود قرار دهید

کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,
کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,
نظرسنجی
به نظر شما رتبه بندی معلمان واقعا خواهد توانست در عمل از چند شغله بودن معلمان جلوگیری نماید؟
دسترسی سریع
اخبار آموزش و پرورش,دانشگاه فرهنگیان,باشگاه معلمان ,باشگاه معلمان جوان ایران,فیش حقوقی,ضمن خدمت,فرهنگیان ,اخبار آموزش و پرورش,دانشگاه فرهنگیان,باشگاه معلمان ,باشگاه معلمان جوان ایران,فیش حقوقی,ضمن خدمت,فرهنگیان ,
آرشیو مطالب
لینک دوستان
نویسندگی در باشگاه
کوتاه,و,خواندنی,فیزیک,
ارسال شده توسط : مجتبی رحیمی
ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 28 آبان 1393

چرا برگ تازه  درختان نمی‌سوزند؟
اگر شما تکه تکه‌ای فلز یا شیشه را در برابر نور خورشید قرار دهید، در مدت کوتاهی گرم می‌شود، اما اگر به برگ درختان دست بزنید، حتی با اینکه تمام روز خورشید به آنها تابید. گرم نشده‌اند. علت خنک ماندن برگها این این است که آنها روزنه‌های بسیار کوچکی دارند که همانند روزنه‌های پوست ما عمل می‌کنند. به این معنی که قطرات ریز آب از روزنه‌های موجود در سطح برگ بیرون می‌آیند و بخار می‌شوند، به این عمل در اصطلاح تعریق گفته می‌شود که باعث می‌شود دمای برگها ثابت بماند. به همین علت هر زمان آنها را لمس کنید خنک و تازه هستند.

چرا پرندگان روی یکی پا می‌خوابند؟
حتما پرندگان را در حال خواب دیده‌اید که سرشان را زیر بال خود فرو می‌برند و روی یکی پا می‌خوابند؟ علت این کار آنها این است که پرندگان گرما را بسیار دوست دارند و از آنجا که پاهای آنها پر ندارد، مقدار زیادی از گرمای بدنشان بویژه هنگامی که در آب سرد یا روی یخ می‌ایستند از طریق پاهایشان هدر می‌رود. چون این مخلوقات می‌توانند روی یکی پا بایستند و تعادل خود را حفظ کنند، بنابراین روی یکی پای خود ایستاده و پای دیگر را زیر بدن خود و در میان پرها قرار می‌دهند و از این طریق مانع به هدر رفتن گرمای بدنشان می‌شوند.چرا عربها با وجود گرمای هوا لباس زیاد می‌پوشند؟
حتما شما هم عادت دارید که در زمستان لباس زیاد بپوشید و در تابستان برای مقابله با گرمای هوا لباس کم و با رنگ روشن را ترجیح می‌دهید ولی ساکنین کشورهای عربی در تابستان هم لباس زیادی می‌پوشند. علت چیست؟

کشورهای عرب اغلب در مناطق گرم کره زمین واقع شده‌اند که تابستانهایی طولانی و بسیار داغ دارد. آنجا کاهش تعداد لباس در برابر آفتاب سوزان بی‌تاثیر است. بنابراین عربها لباس زیادی می‌پوشند تا در برابر اشعه‌های سوزناک خورشید بدن خود را عایق بندی کنند. یعنی لباس زیاد بدن آنها را گرم نمی‌کند بلکه آن را در برابر تابش داغ آفتاب محافظت می‌کند.


چرا زنبورها وزوز می‌کنند؟
بال زنبورها به هنگام پرواز بیش از 200 بار در ثانیه به هم می‌خورد. علت وزوز آنها هم همین حرکت سریع بالهایشان است. خیلی‌ها گمان می‌کنند زنبورها با وزوز کردن با هم حرف می‌زنند اما زنبورها قادر به شنیدن نیستند. در واقع آنها اصلا گوش ندارند. آنها با احساس لرزش شاخک‌ها یا پاها با هم ارتباط برقرار می‌کنند. نحوه برقراری ارتباط زنبورها هنگامی که مشغول "رقص دم جنبان" هستند به خوبی آشکار می‌شود. "رقص دم جنبان" اجرای حرکات موزوئی است که در آن زنبور ضمن جنباندن دم خود ، بالهایش را نیز بسیار سریع به هم می‌زند و صدای وزوز مشخص ایجاد می‌کند.


درخشندگی کرم شب تاب از چیست؟
نور کرم شب تاب کاملا شبیه نورهای دیگر است، ولی اصلا گرما ندارد به این گونه نورافشانی ، «نورافشانی سرد» گفته می‌شود این نور بر اثر ماده‌ای به نام «لوسی فرین» ایجاد می‌شود که در بدن کرم شب تاب وجود دارد وقتی این ماده با اکسیژن ترکیب می‌شود، می‌درخشد.


عمر جهان چقدر هست؟
جهان حدود 13.7 میلیارد سال پیش متولد شده است. فقط حدود 4 درصد عالم از ماده ، به شکلی که ما می‌شناسیم تشکیل شده است ، یعنی ماده معمولی که ما می‌شناسیم و در آزمایشگاه وجود دارد، فقط 4 درصد کل عالم را می‌سازد. 23 درصد عالم را ماده تاریک سرد تشکیل داده که دانشمندان اطلاعات خیلی کمی درباره‌اش دارند و 73درصد باقی مانده را انرژی تاریک عجیب تشکیل می‌دهد که تقریبا تنها چیزی که در موردش می‌دانیم، این است که وجود دارد! هندسه کیهان تخت است و مشاهدات WMAP مدل تورمی را تایید می‌کند که می‌گوید:

جهان با مهبانگ شروع شد و در زمان کوتاهی خیلی سریع منبسط شد و سپس آهنگ انبساطش کند شد تا به مقدار کنونیش رسید. این انبساط ادامه خواهد داشت و جهان تا ابد منبسط خواهد شد. نتایج اخیر امکان توقف انبساط یا باز رمیدن جهان در خودش را رد می‌کند. طبق محاسبات نخستین ستاره‌ها 200 میلیون سال پس از تولید کیهان متولد شدند. به خاطر زمانی که طول کشیده تا این تابش به ما برسد این داده‌های جدید جهان را درست آن طور که بلافاصله پس از مهبانگ بوده ، نشان می‌دهد. این تابش دورترین چیزی است که دانشمندان تاکنون موفق به مشاهده آن شده‌اند.


لکه کور چشم کجاست؟
لکه کور چشم نقطه‌ای است روی شبکیه که محل خروج رشته‌های عصبی چشم از آن است و در این محل کوچک هیچ گونه سلول بینایی وجود ندارد (چه مخروطی و چه استوانه‌ای) لذا وقتی تصویر روی این محل بیفتد دیده نخواهد شد. سازوکار مغز طوری است که این محل خالی را با استفاده از تصویر سایر نقاط حدس میزند و ما معمولا متوجه این نقطه تاریک نمی‌شویم ولی اگر دقیقا یک تصور کوچک در این محل بیفتد ما واقعا آنرا نخواهیم دید.


حالت پنجم ماده!
آیا می‌دانستید علاوه بر جامد مایع و گاز و پلاسما حالت پنجم ماده چگالش بوز انیشتین است که به اثرات کوانتومی این دسته مواد مربوط است. در این حالت ماده فاقد چسبندگی ، کشش سطحی است و می‌خواهد خود را در حداکثر سطح بگستراند و از دیواره‌های ظرف خود بالا می‌رود. ظاهری شبیه مایع دارد و لی کاملا مثل گاز ایده‌آل عمل می‌کند و اگر آنرا به حرکت در آوریم تا ابد به حرکت خود ادامه می‌دهد. هلیوم (4He) در دماهای بسیار پایین نمونه‌ای از آن است. حالت ششم ماده هم اخیرا کشف شده است.
آیا جرم همان انرژی است؟
جالب است بدانید که انرژی حاصل از تبدیل یک گرم از هر ماده به انرژی برابر با انرژی پتانسیل موجود در سد آبی به ارتفاع 100 متر که در پشت آن نود میلیون متر مکعب آب جمع شده باشد.


علت جرقه زنی در سنگ چخماخ چیست؟
سنگ چخماخ با نام flint معروف می‌باشد، تیره رنگ می‌باشد و در شاخه کوارتزها قرار می‌گیرد Flint نوع کوارتز آلفا می‌باشد که تا دمای 573 درجه سانتیگراد پایداری دارد و به صورت گرهکهایی در گچ و سنگ آهک یافت می‌شود .از سنگهای حاوی سیلیس SiO2 که عموماً منشاء رسوبی دارند می‌باشد. ‌این سنگها یک پارچه بوده که به علت نقص ساختمانی در برخورد با یکدیگر جرقه زده و 3-O آزاد می‌نماید این سنگ با نام سنگ آتشزنه معروف می‌باشد.


امید وارم خوشتون اومده باشه.ما رو از نظرات خوبتون بی بهره نگذارید

مرتبط با :
نظرات
از درج هر گونه نظر تبلیغاتی بپرهیزید.چون نظرات دارای تبلیغ سایت نه تنها تایید نمیشوند .بلکه به عنوان اسپمر به ساماندهی معرفی خواهند شد.
معصومه در تاریخ پنجشنبه 29 آبان 1393 03:58 ب.ظ این دیدگاه را ارسال كرده است :
ممنون.عالی بود.منم امسال دبیری فیزیک قبل شدم
مجتبی رحیمی در پاسخ گفت : مبارک باشه انشاء الله.
در ضمن اگه مطلب فیزیکی زیبایی دیدید.میتونید با ارسال اون به اینیل زیر طلب رو به اسم خودتون در باشگاه ثبت کنید.اگه تمایل داشتید هم میتونید به عنوان نویسنده در بیاید.
با تشکر.
نازنین در تاریخ پنجشنبه 29 آبان 1393 10:52 ق.ظ این دیدگاه را ارسال كرده است :
این مطالبت منو یاد خاطراتم انداخت عزیزم . راستی وبلاگت رو توی لیست دوستانم لینک کن تا دوستام هم باهات آشنا بشند
مجتبی رحیمی در پاسخ گفت : ممنون دوست گرامی ولی این کار جالبی نیست که با ایجاد وبلاگ ها و اسم های اسپم آمارت رو بخوای بالا ببری.از طرفی تبادل لینک دوطرفه است اگه دوست داشتی ما رو در بلاک سمت راست لینک کن و اطلاع بده.
ممنون
sunny در تاریخ پنجشنبه 29 آبان 1393 10:07 ق.ظ این دیدگاه را ارسال كرده است :
لیست پرطرفدارترین وبلاگ های ایرانی داره تکمیل میشه بدو وبلاگت رو ثبت کن
مجتبی رحیمی در پاسخ گفت : ممنون.
جـــملات زیبا ( رســول تــرک ) در تاریخ پنجشنبه 29 آبان 1393 12:14 ق.ظ این دیدگاه را ارسال كرده است :
همیشـه ...
دقـیقآ
وقـتی ...
پـُر از حـــرفی !!

وقـی ...
بغـض میکـُنی !!
وقتـی ...
دآغونـــی !!!
وقــــتی ...
دلــِت شکـستـه !!
دقیقــــا همیـــن وقـــــتآ
انقــــدر حـ ـرف دآری کـــه فقــط میتونــی بگـ ـی :

“بیخـــیآل“
مجتبی رحیمی در پاسخ گفت : veryy goooooooooodd مثل همیشه عالی ..
ممنون
Nafas در تاریخ چهارشنبه 28 آبان 1393 11:14 ق.ظ این دیدگاه را ارسال كرده است :
سلام
مفید بود
سه تای اول جالب تر بودن
لکه کور چشم رو توی زیست دبیرستان هم داشتیم.ولی یه سوال دارم اینکه چه موقع تصویر روی این نقطه میوفته که ما نمیتونیم ببینیمش؟!!
مجتبی رحیمی در پاسخ گفت : با سلام.
اگه تصویر وروردی آن قدر کوچک باشد که مغز نتواند حتی در اطراف نقطه کور تصویری بیابد آنگاه انگار چیزی دیده نمی شود.برای اینکه بهتر ببینید میتونید به صفحه زیر مراجعه کنید.

http://fa.wikipedia.org/wiki/چشم_انسان

ممنون از نظر زیباتون.

اگه سوال دیگه بود .در خدمتم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.